دسته‌هاتاثیر کود فسفر مایع معجزه گر بر باغات انار

معجزه فسفر مایع معجزه گر بر درختان انار !

تاثیر فسفر مایع معجزه گر روی درختان انار

از جمله سنتی ترین و در عین حال کهن ترین تجربه های باغداری باغداران ایرانی مربوط به باغات انار و چگونگی تیمار داری ، تکثیر ، آبدهی و پیوند این گونه ارزشمند گیاهی در سرزمین ایران است .
از طرفی میوه انار نیز از با ارزش ترین و اقتصادی ترین میوه های اقلیم پهناور ایران نیز محسوب می شود و از این رو مراقبت و دقت کافی در تغذیه و رشد این درخت از آنجایی که سبب تولید میوه با کیفیت تر و البته با کمیت بالاتر می شود نیز بسیار حائز اهمیت و توجه بیش از پیش است . از آنچه گفته شد نتیجه می گیریم که اهمیت تغذیه موثر و بهینه این گونه با ارزش گیاهی برای معیشت باغدار بسیار بالاست و از همین رهگذر لازم است تا با در دسترس قرار دادن مواد و عناصر با ارزش غذایی بالا برای این درختان ارزشمند بتوانیم اطمینان خاطر لازم را برای رشد و توسعه سیکل طبیعی این درختان تامین نمائیم .

تاثیر فسفر مایع معجزه گر بر باغات انار

جایگاه و اهمیت عنصر فسفر در باغات انار

یکی از مهمترین پارامترهای قضاوت در مورد سلامت و تولید بهینه درختان بویژه درختان انار ، داشتن ریشه های سالم و اطمینان از جذب کامل مواد و پیش سازهای تولید غذا از خاک و انتقال آنها به ساختار غذا ساز مهم گیاه یعنی برگها است ! البته ذکر این نکته ضروری است که سلامت این سیکل می تواند ضمانتی برای استمرار همیشگی تولید سالم و ایمن میوه به عنوان خروجی همه این فرآیندها باشد که خود به تنهایی عامل قضاوت اقتصادی بودن یک چرخه طبیعی و طولانی است .

از سویی بر هیچ متخصص و کارشناس امر کشاورزی و باغداری پوشیده نیست که فسفر (P)  به عنوان دومین عنصر ضروری مورد نیاز گیاهان از مهمترین عناصر تاثیر گذار بر فرآیند ریشه زایی و از کار آمدترین عناصر موثر بر سیکل فتوسنتز و فرآیندهای طبیعی و حیاتی آن است و اصولا امکان ندارد فسفر قابل جذب در اختیار گیاه قرار نگرفته باشد و ما یک گیاه با وضعیت طبیعی را شاهد باشیم ! .
تمام موارد بالا البته به میزان فسفر (P) قابل جذب توسط گیاه اشاره دارد و نه فسفری که صرفا در مجاورت ریشه و یا در فرآیند محلولپاشی در سطح برگ قرار گرفته باشد .

مکانیزم و نحوه تاثیر فسفر مایع معجزه گر بر باغات انار

یکی از با کیفیت ترین کودهای حاوی فسفر مایع قابل جذب بالا برای باغات انار ، کود فسفر مایع معجزه گر است . این کود فسفر مایع که به اسامی همچون کود فسفر مایع سرخه و کود معجزه گر نیز در بازار کشاورزی ایران معروف است با شماره ثبت کودی 97596 در کل کشور توزیع و در دسترس باغداران گرامی قرار گرفته است ، اما آنچه ذکر آن خالی از لطف نیست و شاید پاسخ بخش عظیمی از سوالات باغداران گرامی باشد مکانیزم عمل و نحوه تاثیر این کود فسفر مایع با کیفیت است ، اما لازم می دانیم قبل از وارد شدن به پروسه تاثیر گذاری کود فسفر مایع معجزه گر بر باغات انار چند ویدئوی مفید از تاثیر کود فسفر مایع معجزه گر بر باغات انار را مشاهده نمائیم .


ویدئوی (1-1)


ویدئوی (2-1)

همانطور که کارشناس محترم جناب آقای مهندس قنبری فر از شهرستان ساوه (قطب تولید انار کشور) توضیح می دهند ، استفاده از کود فسفر مایع معجزه گر در دو مرحله (مرحله اول استفاده در آب آخر که در انتهای پاییز و پس از برگ ریزان درخت انجام می شود و مرحله دوم در آب استارتر که همان اولین آب باغ محسوب می شود و انجام آن در ابتدای بیداری درخت از خواب زمستانی است ) ، سبب اتفاقات بسیار مهمی در سیکل تولید و توانایی تکثیر و ازدیاد این درخت شده است .


ویدئوی (3-1)

تاثیر فسفر مایع معجزه گر بر گل دهی و عدم ریزش شکوفه های انار 

یکی از مهمترین ویژگی های اثر بخشی کود فسفر مایع معجزه گر بر باغات انار همانطور که در ویدئوی (3-1) توسط کارشناس محترم توضیح می دهند ، تاثیر فسفر مایع معجزه بر فرآیند گل انگیزی و شکوفه دهی درختان انار است که این مهم از طریق تحریک مکانیزم زایشی گیاه طی یک فرآیند طبیعی صورت می گیرد ، اما اتفاقی که از آن هم مهمتر است افزایش قابلیت نگهداری شکوفه های درخت و افزایش نرخ تبدیل شکوفه به میوه است که در ویدئوی (3-1) باغدار و کارشناس محترم به این موضوع می پردازند .

استفاده از فسفر مایع معجزه گر چگونه سبب کاهش ریزش گل در درختان میوه می شود ؟

ریزش شکوفه ها در درختان میوه همچون درختان انار می تواند دلایل مختلفی همچون :
1- شوکهای گرمایی یا سرمایی
2- آبیاری بدون منطق و نا به جا
3- سم پاشی و یا کود دهی در زمان نامناسب بخصوص در زمان اوج شکوفه دهی و یا به میزان غیر استاندارد
4- مکانیزم هوشمند و حیاتی و طبیعی درختان در ارجحیت حیات درخت در مقابل رشد زایشی و بار دهی
از موارد 1 تا 3 که بگذریم ، مورد شماره 4 به هوشمندی طبیعت و قدرت درک و تحلیل درخت در محاسبه مقدار گل به توانایی تبدیل آنها به میوه بستگی فراوانی دارد و این توانایی قطعا با در نظر گرفتن شرایط سنی و آمادگی فیزیکی آن و میزان ماده غذایی در دسترس ، برای به سلامت طی کردن دوره حساس بار دهی است که تجربیات فراوان در باغات مختلف در این چند ساله ثابت کرده است که استفاده از فسفر مایع معجزه گر با میزان مشخص و درصد مناسب ، اطمینان سیستم هوشمند طبیعت را به تامین مواد غذایی در دسترس برای گذراندن به سلامت این دوره کاملا افزایش داده است .

تاثیر فسفر مایع معجزه گر بر درختان انار

در سیکل تولید محصول پس از دو مرتبه استفاده از کود فسفر مایع معجزه گر (در آب آخر و همچنین آب استارتر ) شاهد این تغییرات مثبت که در دو ویدئوی (1-1) و (2-1) می شود هستیم که به طور خلاصه به شرح زیر به آنها اشاره می کنیم :
1- بهبود در پهنا و اندازه برگها که پوشش برگی درخت را کاملا متحول ساخته است .
2- بهبود در تعداد و اندازه ترکه های فعال
3- تاثیر فوق العاده در نگهداری و ممانعت از ریزش گلها که کمک شایانی به رسیدن به موقع محصول به بازار مصرف و سود اقتصادی بیشتر باغدار می نماید .
4- بهبود قابل ملاحظه در تعداد گلهایی که تبدیل به میوه می شوند که این موضوع تاثیر بسیار خوبی در تناژ نهایی محصول دارد.
5- در حوزه توانایی تکثیر، شاهد بهبود قابل ملاحظه در تعداد و تراکم پاجوش ها هستیم که این موضوع نیز قطعا سبب تکثیر با کیفیت و کمیت مناسب تری در باغات انار خواهد شد .


ویدئوی (4-1)

آیا کود فسفر مایع بر باغات انار درگیر آفات و امراض هم موثر است ؟

آنچه را که در دو ویدئوی (1-1) و ویدئوی (2-1) مشاهده کردیم در ویدئوی (4-1) نیز به وضوح و البته با تاثیر مضاعف مشاهده می نمائیم ، چرا که باغ ذکر شده در ویدئوی (4-1) درگیر نماتد ( نماتد ،کرم های لوله ای هستند که انگل بسیاری از باغات کشور محسوب می شوند) است و این موضوع تاثیر فوق العاده کود فسفر مایع معجزه گر را هم در مبارزه با این انگها و هم در بهبود قابلیت های تولیدی و زایشی گیاه یاد آور می شود ، که در زیر به برخی از قابلیت های این کود در سه بخش به شرح زیر اشاره می کنیم :
1- این باغ علی رغم آلودگی به نماتد توانسته پس از محلولپاشی فسفر مایع معجزه گر در سال قبل ، در بهار امسال (اردیبهشت 1403) خود را بازیابی و به خوبی توان تولید بالای خویش را نشان دهد .
2-از تاثیرات بسیار مهم فسفر مایع معجزه گر در این مزرعه نگهداری شکوفه های اولیه است که این مسئله از بعد اقتصادی بسیار حائز اهمیت است .
3-وضعیت عمومی باغ بسیار عالی و با نشاط است (برگها کاملا سبز و پهن ، هیچ اثری از سرما زدگی و آسیب های آن مشاهده نمی شود) .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *