دسته‌هاتاثیر کود فسفر مایع روی گندم

مکانیزم تاثیر کود فسفر مایع معجزه گر روی گندم

تاثیر کود فسفر مایع معجزه گر بر گندم

فسفر (P) ، یکی از ضروری ترین عناصر مورد نیاز همه گیاهان خصوصا گندم به عنوان تامین کننده اصلی نیاز غذایی انسان است . فسفر به هر شکلی که در اختیار گیاه قرار گیرد و به هر فرمی که نیازهای ضروری آن را برطرف کند از اهمیت فوق العاه ای در چرخه زندگی گیاه برخوردار می باشد.

فسفر (P) ، تاثیرات گوناگون و متنوعی تقریبا بر تمام اندامهای گیاه گندم داشته که از مهمترین آنها تاثیر بر ساختار ریشه ، برگها ، ساقه ، سنبله و حتی کیفیت و کمیت نهایی دانه ها است ، اما سوالات بسیار زیادی درباره نحوه عمل و شیوه تاثیرگذاری فسفر مایع بر فرآیندهای متنوع گیاهی گیاه گندم وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد .

چرا انواع مایع کودهای فسفره محبوبیت بیشتری دارند ؟

یکی از مهمترین اشکال مرسوم در تولید کودهای فسفر در بازار کشاورزی ایران ، فرم مایع آن است . فرم مایع فسفر به دلیل تنوع در نوع استفاده (به صورت محلولپاشی و یا تزریق در آب آبیاری ) و نیز قابلیت استفاده از ترکیبات همراه که جذب عنصر اصلی را تسهیل می کنند ، از محبوبیت خاصی نسبت به نوع گرانوله برخوردار است ، چرا که با سهولت بیشتری در اختیار اندامهای جذب گیاه قرار می گیرد.

معرفی کود فسفر مایع معجزه گر

بر اساس آنچه در بالا اشاره شد کود فسفر مایع معجزه گر ، یکی از بهترین انواع کودهای فسفر مایع در بازار کشاورزی کشور است . این کود متعلق به دسته بسیار مهم عناصر درشت مغذی و بسیار ضروری برای ادامه حیات گیاه گندم (در این مقاله ) است که با شماره ثبت کودی 97596 ، یکی از تولیدات بسیار پر طرفدار گروه شیمیایی دادبود است . این محصول از مشتقات فسفر خالص به همراه ترکیبات تسهیل گر جذب آن توسط گیاه است که به دلیل فورمول مخصوص خود تاثیرات بسیار خوبی روی کیفیت و کمیت محصولات زراعی و باغی داشته است .

نحوه تاثیر گذاری کود فسفر مایع معجزه گر بر گیاه گندم

مکانیزم تاثیر فسفر (P) روی اندام و بافتهای گیاه از مسیر سیکل و چرخه فتوسنتز می گذرد و مهمترین تاثیر گذاری این عنصر نیز بر همین چرخه است ، اما این تاثیر گذاری فقط در همین مرحله نیست و در واقع مجموعه ای از سیکل ها و فرآیندهاست که مهمترین آنها چرخه فتوسنتز ، به عنوان اصلی ترین فرآیند دخیل در فرآیند غذا سازی و غذا رسانی گیاه است.
در این رابطه لازم است ویدئوی ارسالی یکی از کشاورزان محترم را مشاهده کنیم تا بتوانیم دلایل بیشتری برای قضاوت خود درباره نحوه عملکرد کود فسفر مایع معجزه گر داشته باشیم .


ویدئوی (1-1)

تاثیر کود فسفر مایع معجزه گر بر توسعه ساختار ریشه ، ساقه و برگ گیاه گندم

ویدئوها و تصاویر زیادی از نحوه و شواهد اثر گذاری کود فسفر مایع معجزه گر بر گیاهان مختلف از جمله گیاه گندم در بخش گالری فیلم و عکس همین سایت و شبکه های اجتماعی ، برای استفاده متخصصین گرامی به اشتراک گذاشته شده است ، لیکن به جهت مقایسه وضعیت قبل و بعد استفاده از محلولپاشی کود فسفر مایع معجزه گر سعی می شود به کاملترین و گویا ترین تصاویر ارجاع دهیم تا شاید مطلب مورد نظر نویسنده به شیوه گویاتری به شما مخاطب گرامی انتقال داده شود.

 

تاثیر سطوح مناسب فسفر در توسعه ریشه
تصویر (1 – 1) تاثیر سطوح مناسب فسفر در توسعه ریشه

 

تصویر (1 – 1) بریده ای از یک مقاله علمی درباره میزان توسعه ریشه گیاه در سطوح مختلف فسفر (P) خاک است که به صورت واضح تاثیر تراکم فسفر بر میزان توسعه یافتگی ریشه و اثر بخشی آن کاملا مشخص است . اما این مقاله علمی با فرض رعایت تمام نکات مهم در اثر بخشی فسفر از یک نکته مهم و اساسی غافل بوده و آن میزان فسفر قابل جذب ریشه و نه سطوح فسفر موجود و در دسترس آن است که قبل از هر توضیحی می بایست به آن توجه داشت.

کود فسفر مایع معجزه گر و تاثیر آن بر توسعه ریشه گندم

 تصویر (2-1) کود فسفر مایع معجزه گر و تاثیر آن بر توسعه ساختار عمومی گیاه گندم

همانطور که در تصویر (2-1) ارسالی خانم مهندس قزلباش از استان کرمان نیز بخوبی مشاهده می شود تاثیر کود فسفر مایع معجزه گر بر تمام قسمتهای گیاه چه ساختار برگ ، چه ساختمان استوار ساقه و از همه مهمتر توسعه یافتگی و گسترش بسیار مطلوب ساختار ریشه گیاه گندم نیز کاملا مشهود است .
در شرح بیشتر تاثیر فسفر بر ساختمان گیاه در دو تصویر (1-1) و (2-1) می بایست به اختصار به دو نکته اساسی به اختصار اشاره کرد :
الف – عناصر و مواد غذایی مورد نیاز و ضروری گیاه می بایست به آسانی و به صورت قابل جذب در دسترس آن قرار گیرد .
ب – ساختارها و معماری سیستم های جذب و غذا ساز (به خصوص معماری سیستم اصلی جذب که همان ریشه است ) ، که لازم است به میزان کافی و مناسب توسعه و گسترش پیدا کرده باشد .

مکانیزم عملکرد کود فسفر مایع معجزه گر بر گیاه گندم چگونه است ؟

با توجه به توضیحات بالا و در جمع بندی توضیح عملکرد بسیار حرفه ای این کود فسفاته ، همانگونه که به الزامات تعریف یک ماده مغذی استاندارد اشاره شد ، کود فسفر مایع معجزه گر هم دارای مقادیر مورد نیاز برای اندامها و عملکرد صحیح سیستم های جذب و تولید غذا برای گیاه است و هم از آن با اهمیت تر ، حاوی عناصر و موادی است که جذب عناصر و مواد مورد نیاز گیاه از جمله عنصر فسفر (P) را تسهیل می کنند، به زبان ساده تر می توان گفت همواره عناصر و اصطلاحا پارازیت هایی در خاک وجود دارند که تمایل فراوانی به جفت شدن و ترکیب با عناصری را دارند که مورد نیاز گیاهان است .

در فرآیند کود دهی و تغذیه گیاهان ، به کرات مشاهده شده است که با وجود انجام فرآیند کود دهی عناصر مغذی مورد نیاز گیاهان ، این عناصر مفید سریعا با پارازیتهای مخرب موجود در خاک ترکیب شده و این عناصر مغذی مفید متاسفانه به سرعت از دسترس جذب گیاه خارج شده اند ، به صورت تخصصی این اتفاق در مورد عناصری همچون کلسیم ، منگنر ، آهن ، منیزوم و مس به وفور اتفاق افتاده و مشاهده شده است که با وجود انجام عملیات کوددهی این عناصر ، اما گیاه هنوز از عطش کمبود این مواد ضروری در التهاب است و تظاهرات این کمبودها در آن از بین نرفته است .

کود فسفر مایع معجزه گر در این مواقع چگونه عمل می کند ؟

اما خطرات گفته شده در بالا برای کود فسفر مایع معجزه گر هم در کمین هستند ، اما این کود معجزه گر مایع حاوی عناصری است که به سرعت با پارازیتها ترکیب شده و عنصر فسفر (P) را به صورت دست نخورده در اختیار ریشه قرار می دهند ، از همین رهگذر است که می گوئیم در کودها و ریز مغذی ها ، این درصد غنای یک عنصر نیست که مفید بودن آن عنصر را مشخص میکنند بلکه میزان عنصری است که در دسترس جذب قرار می گیرند !

توصیه مقدار مصرف کود فسفر مایع معجزه گر بر روی گندم

همانطور که در بیان توضیحات کالا در سر فصل فروشگاه این سایت نیز اشاره شد ، برای نوع مصرف و مقدار استاندارد کود فسفر مایع معجزه گر برای مزارع گندم توصیه هایی به شرح زیر می بایست در نظر گرفته شود.

محلولپاشی : 
5 لیتر در هکتار (5 لیتر در 400 لیتر آب)
آبیاری قطره ای :
بین 10 الی 15 لیتر در هکتار (10 الی 15 لیتر در 400 لیتر آب)
آبیاری بارانی :
بین 15 الی 20 لیتر در هکتار (15 الی 20 لیتر در 400 لیتر آب)
آبیاری به شیوه غرق آبی :
بین 15 الی 20 لیتر در هکتار (15 الی 20 لیتر در 400 لیتر آب )

بهترین زمان استفاده از کود فسفر مایع معجزه گر بر روی گندم

بهترین زمان مصرف کود فسفر مایع معجزه گر برای زراعت را می توان در مراحل ابتدایی رشد جهت توسعه سیستم ریشه ای گیاه، قبل از گلدهی و همچنین زمان علائم کمبود فسفر در گیاهان استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *